Instalimi i programit mIRC.
Home

Latest News
Download mIRC
How to Install
Translations
Message Boards

Intro to IRC
IRC FAQ

Intro to mIRC
mIRC FAQ
Command List

How to Register

Mailing Lists
IRC Networks
Chat Links
More Info

mIRC ėshtė njė program anglez, i cili momentalisht nuk ka pėrkthime tjera. Por nuk ėshtė e komplikuar pėr ta pėrdorur atė, edhe pse ndoshta nuk e dini gjuhen angleze. Shumica e sustave, e funksionave dhe e udhėzimeve edhepse nė gjuhen angleze, janė tė thjeshta dhe nuk janė tė vėshtira. Instalimi i mIRC`it ėshtė vėshtirsia mė e parė ndoshta edhe e fundit. Ky tekst (dhe pėrkthimet e mėposhtme) ju ndihmon qė ju pa probleme ta instaloni mIRC`in.

Ky tekst ėshtė pėrkthyer nga Ardian Presheva ([email protected] prej tekstit origjinal tė Tjerk Vonck`it. Origjinali nė gjuhen angleze e gjeni nėn http://www.mirc.co.uk/english.txt. Ju lutem nė qoft se doni diēka ta pyesni Tjerk`in pyetni nė gjuhen angleze sepse ky nuk di shqip. Pyetjet mbi mIRC`in i dėrgoni nė gjuhen angleze te [email protected].

Ēka ėshtė IRC?

IRC (Internet Relay Chat) ėshtė njė takim virtual, ku gjithė njerzit e botės takohen dhe flasin sė bashku, ose mė mirė tė themi komunikojn pėrmes shkrimit. Si pjesėmarrės startoni thjeshtė vetėm mIRC`in, njė program i vogel I cili lidhė kompjuterin tuaj me njė rrjetė (server) tė IRC`it.Tė gjitha rrjetat janė tė lidhura sė bashku dhe kėshtu ndėrrojnė lajmet prej njė pjesėmarrsi nė pjesėmarrsin tjetėr. Me mIRC`in ėshtė e mundur qė ju nė njė diskusion tė mijave “chanelave” mė qindra tė rrjetave tė IRC tė komunikoni, poashtu mundeni qė privat tė komunikoni me shokėt apo me pjestarėt e familjes kudo qė janė. Tė gjitha kėto gjėra interesante, ide dhe tema mund ti gjeni nė IRC.

Ēka ėshtė mIRC?

Pėr tė marrė pjesė nė ndonjė rrjetė tė IRC`it duheni qė ta keni njė program siē ėshtė mIRC`I, njė klient i IRC`it i cili ėshtė falas (shareware), ky ėshtė i shkruar nga Khaled Mardam-Bey. mIRC ėshtė njė klient I IRC`it I cili ka shumė opcione tė ndryshme. Ju mundeni qė mIRC`in ta marrni nė kėtė adres: http://www.mirc.com siē thamė mė parė ky klient ėshtė falas. Nė kėtė tekst do tė mundohemi qė t`ju spjegojm se si instalohet mIRC`I dhe disa ndihma tjera nė pėrdorimin e mIRC`it.

Si mundeni tė marrni pjesė nė IRC

Pa gajle, ne do t`ju tregojm se si e marrni programin, se si e instaloni dhe poashtu do t`ju ndihmojm nė setup tė mIRC`it. Nė qoft se deri kėtu keni arritur, me siguri se lehtė edhe mIRC`in do ta marrni dhe do ta instaloni nė kompjuterin tuaj, nė qoft se sot jo, atėhere nesra. Lexoni mė posht dhe pėrcjellni tė dhėnat…!

Nė qoft se pėr tė parėn here nuk e kuptoni kėtė tekst atėhere lexoni edhe njė herė kėtė pjesė ose vazhdoni me kapitujt tjera (shqiptari me siguri e kupton pėr tė parėn here). Ju e shohni se shumė thjeshtė ėshtė pėrdorimi i mIRC`it. Si lektyre kėshillojm qė ta lexoni hyrjen nė IRC tė cilėn e gjeni nė: http://www.mirc.com/ircintro.html (anglisht). Duhet ta dini se ndihmė dhe informacione keni gjithėhere, por duheni vetėm ti lexoni.

Si e merrni mIRC`in?

mIRC`in mundeni si njė “file” tė zipuar ta marrni nga interneti dhe nė kompjuterin tuaj ta instaloni, ashtu si programet tjera. Sė pari duheni ta dini se cilin version tė mIRC`it ju duhet. mIRC ka nė version 16 Bit dhe 32 Bit. Versioni 16 Bit ju duhet nė qoft se e keni ndonjė sistem tė vjetėr si: Windows 3.1 pse Windows 3.11. Kurse versioni 32 Bit ju duhet nė qoft se keni: Windows95, Windows98, Windows2000 apo NT. Me siguri se tani e dini se cili version ju duhet...! Fajli i instalimit tė versionit 16 Bit quhet mircxxs.exe, ku “s” simbolizon numrin 16 (angl. Sixteen) Bit. Nė qoftė se doni ta marrni versionin 32 Bit atėhere quhet fajli instalues mircxxt.exe, ku “t” simbolizon numrin 32 (angl. thirty-two) Bit. Pra tani e dini se cili versioni i mIRC`it ju duhet, dhe tani jeni tė gatshėm ta marrni (download) nga interneti. Startoni browserin e internetit dhe shkruani kėtė adres: http://www.mirc.com ose njė nga shumė mirrorat tjerw. Aty mund ta gjeni njė nyje (angl. link) e cila ju drejton nė “download” faqėn. Te kjo faqė gjeni njė listė tė madhe tė adresave. Nuk luan rrol se cilėn nyje e klikoni, tė gjitha janė tė njejta por siē e dimė e marrim njė nyje qė ėshtė mė afėr vendit tuaj dhe kėshtu mundemi ta marrni sa mė shpejt. Kėtė fajl futeni nė kompjuterin tuaj aty ku mundeni ma lehtė ta gjeni. Keni pak durim, sepse vonohet disa minuta deri sa ta marrni kėtė.

Ēka duhet tė bėni tani? Vijon instalimi…!

Pra pasi keni marrė mIRC`in nė kompjuterin tuaj, jeni tani tė gatshėm qė ta instaloni mIRC`in. Klikoni dyherė nė fajlin tė cilėn pak mė parė e morėt! Dhe kėshtu filloi instalimi. Programi ju lutet qė ti lexoni licensimin dhe ju pyet nė cilen pjesė doni ta instaloni. Zakonisht instalohet nė c:\mirc\. Natyrisht se mundeni ta marrni njė pjesė tjetėr si psh: c\programe\mirc. Klikoni disa herė nė OK dhe pastaj nė install. Tani keni kryer punėn. Pjesėn tjetėr pėr juve e kryen programi instalues!

Si startoni pėr tė parėn herė mIRC`in

MIRC`i ėshtė instaluar nė kompjuterin tuaj dhe tani mundeni ta startoni. Para se ti lexoni kėshillat tjera shikoni qė kompjuteri juaj tė jetė i lidhur me internet pra online. Lidhu me internet si herave tjera si psh. kur startoni browserin! Gjeni tani iconėn e mIRC`it e cila gjendet nė desktop apo nė start menu. Klikoni thjesht nė kėtė icon pėr tė startuar!

Nė qoft se startoni mIRC`in pėr tė parėn herė, shohni menu me opcione. Ju duhet ti plostoni kėto pėr tė filluar me komunikimin “chat`in” Nė fillim ėshtė pėr ju vetėm susta “conect” e rėndėsishme. Harroni njėherė tė gjitha opcionet tjera. Plotsoni kėto me emrin tuaj, me e-mail`in, me nikun dhe njė alternativ tjetėr:

  • Full name: emri juaj i vėrtet (psh. Tjerk Vonck)
  • E-mail address: e-maili i juaj (psh. [email protected])
  • Nickname: emri juaj i thjeshtė (ang. Nick), me tė cilin dalni nė IRC. Ky mundet tė ketė 1 deri 9 shkronja (psh. Kreet)
  • Alternative: nė qoft se emri juaj i shkurtė (ang. Nick) nuk ėshtė i lirė, atėherė merret alternativa, ose ju lyp njė emėr tjetėr (psh. Kreet2)

Nė qoft se doni, mundeni njė server tjetėr ta bėni standard ta ndėrroni atė qė ėshtė Random US DALnet Server. Provone psh. njė IRCnet server! Natyrisht nuk ėshtė patjetėr qė t`ja japni emrin dhe mailin e juaj tė vėrtet, nė qoft se doni tė jeni anonim. Mundeni tė klikoni te “Invisible mode” dhe kėshtu aktivoni qė tė jeni anonim. Nė qoft se i keni mbushur kėto rreshta atėherė  klikoni te “Connect to Server” pėr tė startuar direkt me IRC`in. MIRĖSEVINI!

Ėshtė njė gjė e mirė qė herave tjera, nuk ka nevojė pėr ti mbushur kėto rreshta.

Ēka ndodhė tani?

Merrni pak kohė dhe shikoni njėherė…. Nė kėtė moment ndodhin disa gjėra…mIRC`i ėshtė lidhur me njė DALnet server (apo me njė tjetėr tė cilėn ju e keni zgjedhur). Ky server ju dėrgon disa informacione lidhur me statutin e systemit. Kėto i gjeni nė dritaren e “Status”-it. Poashtu hapet njė dritare e vogel ku i shohni disa IRC “dhoma” (angl. Channels). Lexoni njė herė kėto emra tė “channel”-ave, kėto janė “channel”-at mė tė popullarizuara botėror tė IRC`it. Nė qoft se doni ta provoni njė nga ata vetėm klikoni dy herė nė kėtė listė! Dhe shpejt do tė hapet ky “channel”.

Nė qoftė se hyni nė ndonjė “channel” do tė hapet njė dritare. Nė pjesėn e djathtė tė kėsaj dritare shohni emrat e shkurta “Nicknames” tė cilėt gjenden momentalisht aty. Nė pjesėn e majtė shohni shkrimet tė cilat janė shtypur. Kėtu pra bėhet komunikimi. Provoni ti thoni dikujt “tung”. Shkruni thjesht vetėm “tung” apo “hallo” nė pjesėn e poshtme tė dritares. Ēaste tė kėndshme dhe: filloni! Nė qoftė se doni tė dalni nga ky “channel” atėherė klikoni vetėm dy herė nė anėn e majtė aty lart tė dritarja e “channel”-it.

Hej, kjo qenka argėtuese!

Po sigurisht! Pra si e patė edhe vetė ėshtė thjeshtė tė hyni nė rrjetėn e IRC`it. Tani kėtu ka shumė gjera tė cilat mundeni ti provoni! Ju shikuat vetėm njė listė tė vogel tė IRC “channel”-ave. Ka shumė “channel”-a tjerė me tema tjera dhe me njerėz tjerė. Nė qoft se e japni urdhėrin /list, i shohni tė gjitha “channel”-at tė cilat gjenden aty nė atė rrjetė.

Udhėzim: Nė menu “Commands” nė pjesėn e lartė tė programit gjeni tė gjitha udhėzimet e mIRC`it. Kjo mundet tė jetė praktike pėr ju nė qoft se nuk e dini se si duket njė udhėzim.

Pėr t`u lidhur me ndonjė rrjetė tjetėr tė IRC`it klikoni thjeshtė mbi File/Options/Connect dhe zgjidhne njė rrjetė tjetėr tė IRC`it. Me “Connect to Server” lidheni si mė parė te ky rrjet.

Nė qoftė se doni tė komunikoni me shokėt apo shoqet atėherė shikoni qė tė jeni tė gjithė nė tė njejtin rrjetė (psh. IRCnet apo DALnet). Nė qoft se dini edhe “channel”-in atėherė do ta takoni thjesht aty. Nė qoftė se nuk e dini se nė cilėn rrjetė ėshtė shoku apo shoqja, kjo ėshtė si kur ta kėrkoni rrugėn kryesore, dhe nuk e dini se nė cilin qytet.

Pas instalimit tė mIRC`it komunikoni dhe praksėn do ta marrni sa mė shumė qė ta pėrdorni kėtė. Si fillestar kjo ju duket pak si e komplikuar por me pak ushtrime do ta mėsoni dhe do tju duket e lehtė. Dhe nė qoftė se ju duhet ndihmė nė rrjetėn e IRC`it me siguri do tė gjeni persona miqėsor tė cilėt mund t`ju ndihmojn. Paraqite pyetjen tėnde nė njė nga shumė “channel”-at

Nė qoftė se doni tė ndėrpreni lidhjen me rrjetin e IRC`it, atėherė klikoni nė pjesėn e majtė lartė nė sustė. Kjo ka formė lidhje,qė ndėrprehet. Nė qoft se afroni miun afėr kėsaj suste shohni “Disconnect from IRC Server”. Para se tė klikoni aty ėshtė mirė qė ti provoni edhe sustat tjera tė cilat ndoshta mė voni do t`ju nevojiten. Ju nuk mundeni asgjė tė prishni apo tė shlyeni. Provoni thjesht njėherė tė gjitha kėto…!

Shikoni rastėsisht te ndihma, nė qoftė se kuptoni gjuhėn angleze. mIRC`i vjen me dy fajla ndihmėse: njė pėr programin mIRC dhe tjetrin pėr IRC`in. Ky i fundit ėshtė shumė i interesant dhe tregon shumė gjėra pėr IRC`in dhe gjėra tjera tė cilat do ti hasni mė vonė tė ndonjė pjesėmarrės.

Ēdo tė mirė dhe argėtim tė kėndshėėėėėėėėėėėm me IRC`in!

Versioni origjinal nė gjuhėn anglezė i Tjerk [email protected]

Versioni nė gjuhėn shqipe: Ardian Presheva, [email protected]

© Copyright 1995-1999 Tjerk Vonck & mIRC Co. Ltd.